İsa Kimdir? O Tanrı’nın Oğlu mudur?

Home | İsa Kimdir? O Tanrı’nın Oğlu mudur?

İsa Kimdir?

O Tanrı’nın Oğlu mudur?

Bazıları İsa’nın sadece sıradan bir kişi, peygamber ya da büyük bir öğretmen olduğunu söyler. Fakat O bundan daha fazlasıdır.

Kutsal Kitap der ki İsa hem kişisel hem de amacı nedeniyle eşsizdir. O sadece zamanında yeryüzünde yaşamış ruhsal bir birey değildir. O bundan yaklaşık 2000 yıl önce eşsiz bir amaç için yeryüzüne adım atmış olan Tanrı Oğludur. Bu amaç bizi günahlarımızdan kurtarmaktır. Hepimiz günahlıyız ve günahımızın ücreti olan ölüm yani Tanrı’dan sonsuzca ayrılma bedelini ödemeliyiz. Ama İsa geldi, çarmıhta öldü ve bizler için son ve kalıcı kurban olarak günahımızın bedelini ödedi. Öyle ki bizler sonsuz yaşama sahip olalım (Yuhanna 3:16).

O’nun sonsuz yaşam sözünün doğru ve gerçek olduğunu biliyoruz çünkü O bir başkasının yapamayacağı bir şey yaptı: Ölümden dirildi ve bugün hala yaşıyor. O senin de kurtarıcın ve dostun olmak istiyor.

Tanrı’nın Oğlu Mesih ile bir ilişkiye sahip olmak için geç kalma. O’nu Rabbin ve kurtarıcın olarak kabul et ve hayatına davet et.

Bi Bak bakalim…

1. Tanri seni seviyor ve senin için bir plani var!

Kutsal Kitap der ki, “ Çünkü Tanri dünyayi o kadar çok sevdi ki biricik Oglunu [Isa Mesih’i] verdi. Öyle ki O’na iman eden hiç kimse mahvolmasin hepsi sonsuz yasama kavussun.” (Yuhanna 3:16)
Jesus said, “I came that they may have life and have it abundantly” — a complete life full of purpose (John 10:10).
Isa dedi ki, “ Bense insanlar yasama, bol yasama sahip olsunlar diye geldim” – tümüyle bir amaca sahip tam bir yasam (Yuhanna 10:10)
Fakat bir problem var:

2. Insan günahlidir ve Tanri’dan ayri düsmüstür.

Bizler Kutsal Kitap’in günah olarak adlandirdigi kötü seyler yapmakta ya da kötü düsüncelere sahip olmaktayiz. Kutsal Kitap der ki: “Herkes günah isledi ve Tanri’nin yüceliginden yoksun kaldi.” (Romalilar 3:23)
Günahin ücreti ölüm yani Tanri’dan ruhsal olarak ayrilmadir. (Romalilar 6:23).
Iyi Haber?

3. Tanri günahlarimiz için kendi Oglunu gönderdi!

Isa bizlerin yerine öldü öyle ki bizler sonsuzlukta yasayabilelim.
“Tanri ise bizi sevdigini sununla kanitliyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.” (Romalilar 5:8).
Fakat bu O’nun çarmihtaki ölümü ile sonlanmadi. O dirildi ve Yasiyor!
“Kutsal Yazilar uyarinca Mesih günahlarimiza karsilik öldü, gömüldü ve Kutsal Yazilar uyarinca üçüncü gün ölümden dirildi. (1 Korintliler 15:3-4).
Isa Tanri’ya giden Tek Yoldur.
Isa, “Yol, gerçek ve yasam Ben’im” dedi. “Benim araciligim olmadan Baba’ya kimse gelemez. (Yuhanna 14:6)

4. Tanri’nin bagislamasini kabul etmek ister misin?

Bizler kendi kurtulusumuzu kazanamayiz; Bizler Tanri’nin Oglu’na yani Isa Mesih’e iman ettigimizde Tanri’nin lütfu araciligiyla kurtuluruz. Tüm yapmamiz gereken günahkar oldugumuza ve Mesih’in bizlerin günahlari için öldügüne iman etmek ve Ondan bagislanma dilemektir. O sizi taniyor ve seviyor. Onun ilgilendigi sizin yüreginizin tutumu ve dürüstlügünüzdür. Mesih’i kurtriciniz olarak kabul etmek için asagida verilmis olan duayi tekrarlamanizi tavsiye ederiz:

“Rab Isa Mesih,
Hayatimda yaptigim yanlis isler için senden özür dilerim. Senden bagislanma diliyorum ve yanlis olarak yaptigimi bildigim her seyden simdi dönüyorum. Beni günahtan özgür kilmak adina çarmihta öldügün için sana sükrederim. Lütfen yasamima gel ve Kutsal Ruh’un ile beni doldur. Ve sonsuza dek benimle ol.
Tesekkürler Rab Isa,
Amin.”

Bu duayi ettiniz mi?

[ba-button link=”https://allahitanimak.com/bir-dua/daha_derin/” color=”red” target=”self”]EVET, daha da ilerlemek isterim »[/ba-button]

[ba-button link=”https://allahitanimak.com/bir-dua/soru/” color=”blue” target=”self”]HAYIR, ama hala ögrenmek isterim »[/ba-button]